Bez zkoušení to nepůjde. Každá z nás je originál. V některých obchodech, kde tvoří spodní prádlo jen nepatrný zlomek veškerého sortimentu, se odborné rady většinou nedočkáte. Vyberete si proto přibližnou velikost, v dobré víře, že se pod tričkem nějaká nepřesnost ztratí.
Krejčovský metr Vám s velikostí trochu pomůže. Míru pod prsy je nutné brát vodorovně (doporučuji postavit se bokem k zrcadlu), při výdechu a velmi pevně. U míry přes prsa je to komplikovanější. Nejpřesnějšího výsledku dosáhnete v nevyztužené podprsence s kosticí, ovšem ve správné velikosti. Pokud svou správnou velikost neznáte, musíte zaimprovizovat. Dámy s menším a pevnějším poprsím udělají nejlépe, když se změří bez podprsenky, a to v místě největšího obvodu (což je většinou přes bradavky). Máte-li prsa větší, nebo už zkrátka nejsou úplně pevná, můžete se změřit i v hůř padnoucí podprsence, nebo bez ní v mírném předklonu.
Z praxe dobře vím, že toto měření je opravdu jen orientační. Velký vliv na výběr správné velikosti mají materiály, kvalita a v neposlední řadě odbornost a praxe na straně prodávajícího.
Každý výrobce to má s velikostmi trochu jinak.
Návod předpokládá, že máte vybranou vhodnou velikost a střih podprsenky. Doporučuji proto absolvovat profesionální brafitting.
Velkým nešvarem je při ukládání vyztužených podprsenek do šuplíku nebo skříňky, prolamování košíčků do sebe, tzn. když ze dvou uděláte jeden. To opravdu nedělejte, prádlo se Vám odmění delší životností.
Jako profesionálka bych Vám měla nejspíš říci, že podprsenka do pračky nepatří. Praní v ruce je jistě bezpečné. V dnešní době, kdy jsou již pračky vybavené jemnými programy na hedvábí atd…, můžete podprsenku (nepřeplněné pračce) klidně svěřit. Nejlepší je vložit podprsenku do pracího sáčku na zip, který chrání nejen prádlo, ale také Vaši pračku, kterou by při praní „na volno“ mohl poškodit např. kontakt s kosticemi.
Sušte prádlo ideálně ve vodorovné poloze při běžné pokojové teplotě. Nedávejte je do sušičky.
Spolehlivým znakem nesedící podprsenky jsou také neustálé úpravy, které na ní musíte přes den dělat. Takové popotahování za kostice v podpaží, za ramínka nad košíčky, určitě to znáte. Vážnějšími symptomy jsou bolavá ramena a záda, bolesti šíje a hlavy z napětí a v nejhorším případě bulky v prsní tkáni na místech, kde se do ní zarývají kostice.